Трета Национална среща по иновативно лечение на диабета
25 ноември 2017 г., 14:00 ч., хотел „Премиер“ – София
На 25 ноември 2017 г. (събота) по инициатива на СНЦ „Култура без граници“ за трети път ще се проведе Национална среща на хората с диабет за приложение на немедицинските иновации и високотехнологичните средства в контрола на диабета.
Специален гост на събитието ще е създателят на т. нар. „изкуствен панкреас“ МИЛОШ КОЗАК (Чехия), който ще представи програмата си Андроид АПС.
Познатите на диабетната общност Румен Георгиев и Радослав Радев ще консултират новите желаещи за инсталиране на програмата с ценните си съвети.
Предвидена е и лекционна програма от лекари. Характер.бг също ще подкрепи събитието, провеждайки позитивна анимация за децата на срещата. С разнообразие от тематични дейности, занимания и игри и по забавен начин, ментори ще осмислят времето им на място, изграждайки полезни силни страни на характера им.
До Fia Baly – София Бонева пътуващите от страната могат да заявят нощувка на преференциални цени.
ТАКСА ЗА УЧАСТИЕ В СРЕЩАТА – 20 ЛВ НА ЧОВЕК .
AndroidAPS – некомерсиален софтуер за подпомагане на лечението при диабет
AndroidAPS е некомерсиален софтуер разработен и предоставян свободно от чешкия програмист Милош Козак с цел да подпомогне лечението на 6 годишната си дъщеря с наскоро открит Диабет тип 1. Той използва като основа разработената от Дейна Люис и Скот Лайбранд OpenAPS, която работи и се развива в САЩ от вече 3 години, но я прави по-достъпна и удобна за използване от хора в Европа, като за основно ядро се използва мобилен телефон, какъвто има всеки от нас.
Използването на AndroidAPS е свързано с допълнително опознаване и прилагане на познанията върху състоянието на болните от диабет, поради което е необходимо допълнително обучение на ползващите я. Обучения за това как работи и срещи на потребителите се организират няколко пъти годишно от нестопански организации като Найтскаут България и Култура без граници. Придобитите допълнително познания се отразяват в един многократно по-добър контрол над състоянието и отдалечаване от най-страшните последици и усложнения в следствие на диабета.
APS e абревиатура от Artificial Pancreas System – или система за изкуствен панкреас, но реално е по-скоро хибриден тип- тоест не е напълно заместваща панкреаса, а все още е необходимо обявяването на храненията и поставянето на допълнително инсулин за тях. Системата обаче се грижи през останалата част от денонощието кръвната захар да седи в здравословните рамки независимо от заобикалящата ни среда или допълнителните фактори. Дейна Люис описва OpenAPS така: Нека си представим, че сме в един автомобил и в него инсулинът е педалът на газта, а хормоналната активност, стреса, промените в околната ни среда и т.н. са спирачката, то APS би могло най-просто да се опише като авто-пилот за този автмобил – той контролира колко инсулин и кога да подава за да може да пътувате приятно и без инциденти.
Най-популярната импликация на AndroidAPS се състой от последователно свързани – сензор за продължително следене на КЗ ( CGM ), мобилен телефон с Android и инсулинова помпа.
Към момента в България има вече над 40 души ( основно деца ), които използват системеата.
Надявам се да се срещнем на 25ти и да можем да си помогнем взаимно за AndroidAPS и диабета.