СЕДМИ НАЦИОНАЛЕН ОБУЧИТЕЛЕН ЛАГЕР „ДИАБЕТЪТ НЕ НИ СПИРА“, ПРИМОРСКО 2021 СНЦ „КУЛТУРА БЕЗ ГРАНИЦИ“
От 31 юли до 8 август 2021 г. в хотел „Форест бийч”, Приморско, СНЦ „Култура без гранизи“ проведе своя VII Национален обучителен лагер за деца с диабет и техните родители. На него присъстваха 125 участници, като най-малкият участник бе на 1,3 годинка с новооткрит диабет , а най-възрастният с диабет – 72-годишна дама. На практика лагерът се превърна в своеобразна академия за взаимопомощ, в която акценът бе върху обмяната на опит и съпричасността към здравните проблеми на другия. В традиционната обучителна част участниците имаха възможността да изслушат лекциите на едни от най-добрите здравни специалисти в областта на ендокринологията – д-р Мария Георгиева от Стара Загора, д-р Албена Динкова от Плевен и д-р Милена Томова от Варна. Изборът на тези лектори се определяше не само от професионализма на специалистите, а и целеше участниците, пристигнали от различните места на страната, да се осведомят и да се запознаят с ендокринолози, действащи извън територията на София, за да може мрежата от трудещи се в тази посока лекари да се популяризира и по този начин да стане по-достъпна. Тази тренденция ще бъде запазена марка на Сдружението и в последващите му проекти за работа с диабетно болни. Паралелно с този панел от обучителната част бяха изслушани лекциите на д-р Елена Вучкова и видеолекцията на проф. Мая Константинова, които заинтригуваха с интересна информация и факти. Росица Пандова, председател на СНЦ “Култура без граници“ и сертифициран обучител за работа с инсулиови помпи и сензори проведе обучение за технологичните иновации, за да предаде знание, умения и вдъхновение. Обучението бе съпътствано от необходимите демонстрации за поставяне и използване на най-новия сензор за постоянен мониторинг на кръвната захар Glucomen Day CGM. Участниците се запознаха и усвоиха спецификите за ползване на системата, като към края на лагера умело се справяха с увеличаването на времето в обхват и намаляването на резките промени в стойностите на кръвната глюкоза.
Забавлението и обучението на децата бе работата на аниматорите, които всеки ден даваха всичко от себе си, за да имат децата незабравими преживявания и родителите им да са удовлетворени. Вечерните дискотеки бяха истинско удоволствие. Не на последно място, бе проведен и обучителен курс по първа помощ със съдействието на мобилен екип на БЧК. Този курс бе нов за лагерната практика на Сдружението и в действителност изключително ценен, тъй като ползите от подобни обучения носят дългосрочни дивиденти.
В края на лагера всеки един от присъстващите си тръгна с нови знания, нови приятелства и емоции, които дълго ще помни. И така … до следващия път!